Чувствителният биофитум е малко растение с единично най-често неразклонено стъбло и перести листенца, които при докосване се свиват. Реакцията на допир, макар и по-бавна от тази на срамежливата мимоза е много интересна за наблюдение. Листенцата се затварят по-бързо когато времето е топло а при ниски температури реакцията е много забавена. От върха на стъблото на дълги дръжки се появяват малки но красиви, белезникави до бледо лилави цветчета с червени жилки и жълтеникав център. Цъфтежът и растежът не се влияят от сезоните и продължават целогодишно. Интересно обаче е че (по мои собствени наблюдения) при хладно време цветовете са клейстогамни - цъфтят и се самоопрашват без да се отварят, а при топло време се отварят и цъфтят нормално. Съществуват и други видове биофитум с жълти, розови и оранжеви цветове често погрешно обозначавани с едно и също име но всъщност общо са около 50 различни вида, има и такива чиито листенца се свиват нагоре. В профил цялото растение наподобява миниатюрно дръвче или малка палма.
Биофитумът е изключително непретенциозно и благодарно растение, което може да се чувства добре дори и в по-тъмните ъгълчета на жилището. Развива се добре както при високи, така и при прохладни температури. Единственото което трябва да му осигурите е постоянна влага и разсеяна светлина, няма нужда от директно слънце.
Естественото му местообитание са сенчести, влажни места в Източна Азия - от Непал до Филипините.
Семената са ситни, но с висока кълняемост а семеначетата бързо укрепват.
Освен декоративно биофитумът е и лечебно растение.
Лечебно действие на Биофитум
Лечебни свойства Внимание: дадената по-долу информация представлява описание на известните лечебни свойства на Биофитум без да претендира за изчерпателност и точност, нито пък да представлява конкретен медицински съвет. Консултирайте се с лекар преди да предприемете каквато и да било форма на лечение и задължително проверете правилната идентификация на растението!
Използват се всички части на растението при диабет, кожни проблеми и проблеми с дихателната система. Най-често се приема под формата на отвара.