Стратификация
Стратификация се нарича всяка обработка на семената целяща да преодолее покоя на зародиша и да го подтикне към развитие. Прилагат се различни техники в зависимост от причината за покоя и факторите в естествените местообитания на съответния вид растение.
- Накисване в дестилирана вода - прави се когато причината за покоя е механичната непропускливост на обвивката и/или наличността на вещества, които подтискат развитието на зародиша. Водата разтваря и отмива тези т.нар. инхибитори и стимулира метаболизма. Накисването трае до видимото набъбване на семката. Ако визуално набъбването не може да се определи семената се оставят във водата за едно до няколко денонощия. Някои семена, които първоначално плуват на повърността когато поемат вода потъват на дъното - това е добър признак, но не е валиден за всички видове. Добре е да се ползва по-голям обем вода, както и да се сменя няколко пъти през това време. Трябва да се има предвид, че достъпният кислород във водата е по-малко отколкото във въздуха, така че опасността по-чувствителните семки буквално да се удавят ако ги оставите много дни във водата е съвсем реална. Освен това дори и в дестилирана вода могат да се развият инфекции от микроби, които семената носят по повърхността си, така че накисването трае максимум 4-5 дни а преди това е добре да се направи дезинфекция на семената. Някои видове семена са силно хидрофобни. За да има въобще някакъв ефект от накисването за тях те трябва да се омокрят. За целта във водата се капват няколко капки разтворен сапун.
- Накисване в хормон, стимулиращ растежа - най-често се използва Гиберелиновата киселина. Прави се вместо накисването в дестилирана вода и като цяло по същия начин. Гиберелина вероятно неутрализира действието на някои инхибитори и дава сигнал за растеж на зародиша. Използването на правилната концентрация е много важно. Универсална правилна концентрация обаче няма. Всеки вид растение реагира различно. При недостатъчна концентрация ефект няма, при твърде висока семеначетата се източват на дължина, понякога то долкова че това води до загиването им. В това отношение обаче семената са много по-толерантни от възрастните растения и концентрацията може да варира в по-широки граници. Обикновено се ползва разтвор със сила 200 до 450 промила.
- Студена стратификация - представлява навлажняване и поставяне на студено за определен период от време. Използва се същия субстрат, в който семената ще поникват. Семената се засяват както обичайно и след това целия съд се покрива със стъкло и поставя на студено. -2℃ до +4℃ е адекватно за повечето видове. Може да се използва хладилник или неотопляемо помещение през зимата. Ако навън има сняг, може да се оставят и навън под снега, но тогава е по-трудно да се контролира и наблюдава процеса. Престоят на студено обикновено трае няколко седмици. Не трябва да се допуска изсъхване и трябва да се следи състоянието на семената редовно. Практикува се при тези видове, които произхождат от умерения климат и разпръскват семената си през есента. Така се симулира престоя на семената под снега през зимата. През това време външната обвивка на семената деградира до известна степен, става по-пропусклива, като заедно с това се променя и хормоналния баланс вътре. Последващото затопляне дава сигнал на зародиша за растеж.
- Гореща стратификация - представлява навлажняване и поставяне на горещо за определен период от време. Това се прави при субтропически и тропически растения, които разпръскват семената си преди горещия сезон. Количеството влага тук зависи от конкретния район, понякога когато семената падат на суха гореща земя става дума по-скоро за доузряване на сухо и топло, което също играе ролята на стратификация.
- Опушване - практикува се при растения, приспособени към периодични пожари. При тези видове някои вещества намиращи се в пушека сигнализират зародиша, че огънят е преминал, разчистил е конкуренцията, наторил е почвата, сезонът е правилен и е време за поникване. При тези растения понякога вместо пушек работа върши и гиберелиновата киселина, но без нито едното нито другото те обикновено въобще не никнат.
Автор: Петър Костов, 20170128
Разсадник Телопеа